Prime Dönemi Ne Demek

Prime Dönemi Ne Demek

Sosyal ağlarda sıkça duyduğumuz ifadelerden birisi olan “Prime dönemi” diğer bir adıyla “Prime time” önemli zaman dilimini ifade eder. Sıklıkla futbol zamanlarında futbolcuların en parlak döneme verildiği ad olarak bilinse de hayatın pek çok alanında bu terim kullanılır. Prime dönemi olarak günlük yaşamda bu terimin ifade ettiği anlamlar şunlardır:

  • Futbol sahasında futbolcuların kariyerinde en büyük başarıları gerçekleştirdiği zamandır. Bu dönem futbolcuların başarılarının simgelendiği en önemli devre olarak adlandırılır.
  • Çiftçilik ya da hayvancılıkla uğraşanlar için en verim aldıkları dönemdir.
  • Sanatçılar ya da hayatta önemli kariye gelmiş kişiler için yaşamlarında en iyi dönemi ifade eden zaman dilimidir.
  • Kadınlar için hayatların en verimli olduğu, kişisel bakıma özen gösterdiği ve ciddi ilişkide olduğu dönemi ifade eder.

Prime Dönemi Erkek

Futbol camiasında duymaya alışık olduğumuz Prime dönemi, çoğunlukla erkeklere yönelik bir ifade olarak kullanılır. Prime dönemi erkek terimi erkeklerin iş yaşamında kariyerlerinin zirvesinde olduğu dönemi simgeler. Ayrıca uzun soluklu ilişki yaşayan erkeğin bu döneminin bittiğini de ifade eden bir terimdir.

En iyi, en temel, en önemli gibi çeşitli anlamlara gelen Prime dönemi erkeklerin genelde 20 ile 30 yaş dönemlerine aktiftir. Bu dönemlerde aile kurmak, önemli bir ilişki yaşamak ve kariyer yapmak gibi ciddi ve önemli işlerin başarıldığı zaman dilimi Prime dönemi olarak adlandırılır.

Kadınlarda Prime Dönemi Ne Demek?

Kişi ya da kuruluşların en üretken olduğu zaman dilimini anlatmak için kullanılan Prime dönemi kadınlar için de kullanılan bir kavramdır. Kadınlarda prime dönemi yine erkeklerde olduğu gibi en genç ve üretken olduğu zaman dilimini ifade eder. 18 ve 25 yaş arası bu dönem genelde kadının hem doğurganlık hem de fiziksel ve sosyal aktivitelerini en iyi şekilde yapabildiği dönemdir.

Hem fiziksel hem de kişisel büyüme olarak adlandırılan bu dönemde kadınlar özel yaşamda, iş yaşamında ve daha pek çok alanda aktif olabilmektedirler. Bu dönemlerde kadınlar spor yaparak, kişisel bakımına özen göstererek ve kariyerleri için kişisel yatırımlar yaparak aktif olabilirler.

Prime Dönemi Erkek Ne Demek?

Önemli olay ve başarılı dönemler için kullanılan Prime dönemi erkeklerde en sık kullanılan bir kavram olarak kullanıldığını belirtmiştik. Prime dönemi erkek ne demek bu soruyu genel olarak açacak olursak; Erkeklerin en üretken olduğu 25 yaş civarları bu dönemde ortaya çıkabilir. Kariyer, aile ve eğitim alanında erkekler bu yaşlarda genelde daha aktif olurlar.

Prime döneminde pek çok şeyi aktif olarak yaşayan bir erkek kadınlar tarafından fark edilir. Erkekler bu dönemde hem kariyer hem de özel yaşamda ciddi ve önemli anlar yaşayabilir. Erkeğin hayatında zirveye çıktığı dönemler bu zaman dilimleridir.

Prime Dönemi Biten Erkek

Yaşamlarının en parlak olduğu dönemleri geçen yani Prime dönemi biten erkek bu dönemden sonra hayatı yokuş aşağı doğru kaymaya başlayabilir. Prime dönemi denilen aktif dönemlerde hem kariyer hem özel yaşamda aktif olan erkeklerin bu dönemleri geçince erkeklerde bir takım fiziksel değişiklikler de başlayabilir.

Prime dönemi biten erkekler sosyal yaşamda pek çok zorluklar yaşayabilirler. Uzun soluklu bir ilişki yaşayan erkeğin ilişkisi son bulabilir ya da iş yaşamında zirvede olduğu dönemler bitebilir. Bu dönemlerden sonra erkek boşluğa düşebilir ve hayattan zevk almamaya başlar. Bu değişiklikler erkeğin fiziksel olarak da değişime neden olabilir.

Prime Dönemi Kadın

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da prime dönemi en genç ve üretken oldukları 18 yaş ve 25 yaş arası devreyi kapsar.  Prime dönemi kadı  bu dönemlerde gençliğin verdiği fiziksel ve bilişsel yetilerle hayatlarında verimli zamanlar yaşayabilir. Bu dönemler kadın için aile yaşamında doğurganlığın da en aktif yaşandığı zaman dilimidir. Kariyer ve diğer alanlarda da kadınlar başarılı işlere imza atabilirler.

Erkeklerde olduğu gibi kadınların da üretkenliklerinin bittiği ve kariyerlerinin azaldığı devrede bir takım değişiklikler yaşayabilirler. Önemli ilişkisi biten ya da yaşamında sarsıcı anlar yaşayan kadınlar saçlarını kesmeye ve değişiklik yapmaya başlayabilirler. Erkeklerin aksine kadınlar Prime dönemi bitince görünüşlerine farklı stil oluşturarak bu dönemi en hasarsız şekilde atlatmaya çalışırlar.

Prime Dönemi Biten Erkeğin Saçı Kısalır

Prime dönemi biten erkeğin saçı kısalır cümlesi tik tok ve instagram gibi sosyal ağlar ve daha pek çok mecrada sık karşımıza çıkar. Erkekler yaşamlarının en zirvede olduğu dönemleri geride bırakınca bakış açıları da değişmeye başlayabilir. Bir anda kariyerinin zirvesinde olan ya da ciddi ve uzun soluklu bir ilişki yaşayan bir erkek tüm bunları kaybetme riski ile karşılaşabilir.

Erkeklerde kariyer yaşamı ve özel yaşamda olumsuz değişiklikler olduğunda fiziksel ve psikolojik olarak da değişiklikler yaşanmaya başlar:  Bu dönemlerin bitişinden sonra yani prime dönemi bittikten sonra bir erkek eskisi gibi hayattan zevk almamaya başlar. Psikolojik olarak etkilendiği bu dönemde fiziksel olarak kendinde bir takım değişiklikler yapma hissi uyanır. Erkeklerin bu döneme tepki olarak saçlarını kısaltmaları en çok karşılaştığımız durumlardır.

Prime Dönemi Ne Demek İnstagram

Instagram’da sık karşımıza çıkan Prime dönemi genellikle hayata damgasını vurmuş siyasetçi, futbolcu ve sanatçı gibi önemli kişilerin yaşamlarındaki değişiklikler için kullanılsa da günlük yaşamın pek çok dönemi için bu kavram kullanılır. Sosyal mecralarda topluma mal olmuş kişiler için bu tabir yoğun olarak kullanılır. Bu dönem ünlü kişilerin gerek iş yaşamıyla gerekse özel yaşamla kendisinden en çok söz ettirdiği dönemdir.

Prime dönemi instagram günümüzde başarılı işler yapmış kişiler için sık kullanılır. Örneğin bir futbolcunun en çok gol attığı, bir yayıncının en çok izlendiği ya da sanatçılarının kariyerinde fark oluşturduğu ve en çok konuşulduğu zaman dilimleri Prime dönemi olarak karşımıza çıkar. Bu dönemleri biten yani kariyerleri eskisi gibi başarılı şekilde devam etmeyen ünlü kişiler hayatlarında yapmış oldukları değişiklikler ile de gündemde yer almaya devam ederler.

Prime Dönemi Nedir Tik Tok

Prime dönemi nedir tik tok  olarak tik tok gibi en çok kullanılan sosyal ağlarda bu dönem kişi ya da kuruluşların önemli anlarını ifade eder. Bir zamanlar yaşamlarında ciddi başarılar kazanan ve adından söz ettiren kişi ya da kuruluşlar bu dönemleri bittiğinde sosyal yaşam ve diğer dönemlerde bir takım değişiklikler yaşarlar. Psikolojik buhran dönemi olarak da adlandırılan bu dönemde kişiler fiziksel olarak da kendilerinden değişiklik yapma ihtiyacı hissederler.

Prime dönemi sonlanan her erkek, kadın ya da yaşama damgasını vurmuş ünlü kişi ya da kuruluşlar bu dönemden sonra kendilerini boşlukta hissedebilirler. Yetersizlik duygusuyla beraber, yaşamın anlamını yitirmesi ve ciddi boyutlarda yaşamdan eskisi gibi zevk almama gibi durumlar yaşanabilir.

Prime döneminde erkekler bu döneme tepki olarak saçlarını genelde kısaltırlar. Kadınların saçlarını kısaltması ise imajlarında fark oluşturma ve yeni bir döneme başlangıç olarak düşünülebilir. Her iki dönem için de fiziksel ve psikolojik değişikliklerin başladığı bu evre prime döneminin bitişini simgeler.

Fatih Tozkoparan

Selçuklu Üniversitesi mimarlık bölümü okuyor. Teknoloji ve tasarımı seviyor.

https://www.cittaslowseferihisar.org

1 thought on “Prime Dönemi Ne Demek

  1. Prime dönemini yaşayamadan bitti artık. Prime döneminin ardından yalnızlık dönemi başlar dikkat edin millet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir